Witamina C należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Witamina C wchodzi w głąb komórki i tam pracuje.

System stopniowego, kontrolowanego, uwalniania witaminy C pozwala na to, by witamina C uwalniana z tabletki wciągu 16-18 godzin była stale obecna w organizmie. Skuteczność naturalnej witaminy jest nieporównywalna z aptecznymi syntetykami.

Dzisiaj już prawie wszyscy wiedzą, co to jest witamina C i chociaż niedożywienie nie jest problemem krajów wysoko rozwiniętych, to jednak musimy liczyć się (i to raczej z naszej winy) ze skutkami niewłaściwej diety. W efekcie pojawiają się epidemie nowoczesnego społeczeństwa – osteoporoza, wysoki poziom cholesterolu, anemia, otyłość, osłabienie odporności organizmu, duża liczba chorób układu krążenia. A co ma z tym wspólnego witamina C? Bardzo dużo! Ponieważ jedną z przyczyn powstania wyżej wymienionych chorób jest właśnie niedobór witaminy C (oprócz niedoboru wielu innych witamin i składników mineralnych). Nie przypadkowo mówi się, że witamina C stanowi fundament zdrowego organizmu.

Korzyści wynikające ze stosowania naturalnej witaminy C

Za transport substancji odżywczych i tlenu do każdej komórki jest odpowiedzialny między innymi układ naczyń krwionośnych. Zdrowe naczynia są mocne, jednocześnie elastyczne, drożne, o gładkiej wewnętrznej ścianie, pozbawione zmian miażdżycowych. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa witamina C, ponieważ bierze udział w wytwarzaniu elastyny i kolagenu (są potrzebne, by naczynia były mocne i elastyczne), jednocześnie oczyszcza wewnętrzną ścianę naczyń.

Witamina C przyspiesza spalanie tłuszczy i jednocześnie wspiera przekształcanie, znajdującego się w wątrobie cholesterolu w kwasy żółciowe. Chroni nasze naczynia, wobec tego i nasze serce, gdyż jest silnym antyoksydantem. Badania naukowe udowadniają, że witamina C blokuje powstawanie nitrozaminów, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu komórek nowotworowych. Wspiera produkcję hemoglobiny i czerwonych krwinek w szpiku kostnym. Poprawiając wchłanianie żelaza w układzie pokarmowym, odgrywa ogromną rolę w profilaktyce i leczeniu anemii, wywołanej niedoborem żelaza. Wzmacniania system immunologiczny i łagodzi alergie.

Jest jednak mały kłopot! Witamina C może spełnić wymienione funkcje jedynie w przypadku, gdy jest jej odpowiednia ilość w organizmie! Udowodniono już, że pomimo naszych najlepszych starań zmierzających do racjonalnego ożywiania, nie jesteśmy w stanie zapewnić naszym komórkom wystarczającej ilości witaminy C. Przyczyną jest nie tylko uboga w składniki odżywcze gleba, obróbka artykułów żywnościowych czy ich przechowywanie, lecz również nasz styl życia.

Możemy tu wymienić kilka czynników, które dosłownie likwidują molekuły witaminy C w naszym organizmie: stres, palenie tytoniu, alkohol, leki, nadmierny wysiłek fizyczny, klimakterium, nawracające infekcje (zwłaszcza przebiegające z gorączką), ciąża i okres karmienia, wiek powyżej 55 roku życia oraz szereg jeszcze innych.

Biorąc pod uwagę podstawową cechę witaminy C (rozpuszczalność w wodzie), tylko produkty wytwarzane w oparciu o najnowocześniejszą technologię – timed release (stopniowe i rozciągnięte w czasie wchłanianie), są w stanie zapewnić odpowiedni poziom witamin w organizmie. Firma CaliVita International oferuje właśnie takie suplementy żywieniowe: C-1000, C-500, C-300. Nie zapomina również o dzieciach – dla najmłodszego pokolenia oferuje tabletki w kształcie zwierząt o nazwie Lion Kids C.